طرز تهيه يك نان مقوي و خوشمزه: نان سيب زميني

اين نان فوق العاده خوشمزه و مقوي است و گزينه خوبي براي ميان وعده كودكان است ...

 
 
زمان آماده سازي: 2 ساعت
مدت انتظار: 1 ساعت
مجموعاً: 3 ساعت
 
 
مواد اولیه : برای 6 نفر زیره 2قاشق چایخوری
شكر 1قاشق چایخوری
خمیر مایه 20گرم (از نوع فوری)
شیر 170میلی لیتر (گرم)
كره 30گرم
بهبود دهنده نان 1چهارم قاشق غذاخوری
آرد نیم كیلو
سیب زمینی 300گرم
نمك 1قاشق چایخوری
تخم مرغ 1عدد

 طرز تهیه ابتدا سیب زمینی‌ها را بشویید و با آب ونمک بپزید تا نرم شود سپس پوست آن را بگیرید و له کنید سپس آرد را با نمک و بهبود دهنده مخلوط کرده و3 مرتبه الک کنید و در کاسه بزرگی بریزید . مایه خمیر فوری وشکر را با هم مخلوط کرده سپس تخم‌مرغ ، شیر گرم ، سیب زمینی له شده وکره و زیره را با هم مخلوط کرده وبه آرد اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید تا خمیر لطیفی بدست آید .
خمیر را ۱۰ دقیقه ورز دهید سپس آن را درون ظرفی که چرب کرده‌ اید قرار دهید رویش را بپوشانید واجازه دهید در جای گرم یک ساعت استراحت کند وحجمش دو برابر شود .سینی فر را کاغذ بیندازید وکاغذ را چرب کنید . خمیر را پس از استراحت مجددا ورز دهید آن را به شکل توپ درآورید و در سینی قرار دهید کمی با دست آن را حالت دهید وبا چاقوی تیز روی خمیر را برش بزنید بدون آنکه خمیر رابه پایین فشار بدهید . روی آن را آب بمالید و دوباره نیم ساعت دیگر استراحت دهید .پس از استراحت دوم درفر از پیش گرم شده با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد وبه مدت ۴۰ دقیقه قرار دهید . می‌توانید روی نان را با زرده تخم مرغ رومال کنید .
 
 
نکات: 1)اگر بخواهید مایه خمیر را عمل بیاورید طبق دستورالعمل قبلی ، خمیر مایه را با یک قاشق شکر مخلوط کرده به آن کمی آب گرم که دمایش بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد می‌ باشد اضافه کنید درش رابگذارید واجازه دهید تا درمحیط نسبتا گرم به مدت ۱۰ دقیقه پف کند وعمل بیاید وبعد به مواد آرد اضافه کنید .
2)مقدار آرد و آب تقریبی است . بهتراست آب را کم‌کم اضافه کنید.
3)میتوانید به جای كره از 2قاشق غذاخوری روغن زیتون و به جای شیر از آب و به جای زیره از نعنا یا شوید خشک استفاده كنید.
4)بهتر است در فر یك ظرف آب هم قرار بدهید.
5)اگر بهبود دهنده نان ندارید آن را حذف كنید.
 
 
نوش جان...

TOP

THEME OPTIONS

Header type:
Theme Colors:
Color suggestions *
THEME
* May not have full accuracy!